Jak na servis kola v domácím prostředí

Publikoval René Šaffa v

Nemusím být promovaným mechanikem, abych byl schopný provést si na kole základní údržbu, servis, seřízení, apod. Jak si poradit doma v bytě, dílně, garáži, i když nemám profi nářadí?

Pokud jste si koupili nové kolo, či máte nějaké už doma, patrně máte nějaký přehled o tom, jak Váš stroj funguje a co potřebuje. Pokud ne, budu rád, když ho naleznete právě zde.

Jen tomu přijít na kloub

Kolo je poněkud složitý stroj a při odpovídající péči o něj vám bude spolehlivě a dlouho sloužit. Jasně, při koupi nového kola je obyčejně v ceně garanční servisní prohlídka, která se nesmí podceňovat. Je dost běžná záležitost, že se časem a v závislosti na ježdění, komponenty opotřebovávají odpovídajícím způsobem. Chci zde shrnout několik základních prvků, které je vhodné mít doma k ruce, vejdou se téměř do jedné přepravky.

Bydlím v bytě, kde to mám dělat?

I když mnozí bydlí v bytě a nemají prostor na víc než nezbytné, nemusí si říkat, že se jich to netýká. Mnoho mých známých skladuje kolo v bytě – nemají sklep, nebo se svého miláčka nehodlají vzdát k uložení mimo byt. Jistě máme všichni chlapi doma nějakou tu skříň(ku), kde máme uloženou vrtačku, šroubováky, metr atd atd. No, přepravka o rozměrech cca 30×40 cm se tam vejde jistě taky.

Samotná údržba kola se dá provádět doma v chodbě, obýváku (pokud máte malý byt jako já) a ještě lépe, když je na podlaze lino, plovoučka, dlažba a naše drahá polovička momentálně není doma. Když je hezky, tak i venku před barákem. Osobně mám k dispozici dílnu, ale dříve jsem vše řešil doma v bytě.

Základní nářadí, prostředky…

Jako není možné doma uvařit bez sporáku, hrnců a jiného náčiní, není možné provádět servis kola doma bez jistého nářadí. Mezi to úplně nejzákladnější, které by měl mít doma každý bajker, patří jednoznačně mazání na řetěz – optimálně jedno do suchých podmínek a pak taky do vlhka. Tedy nějaký řidší olej a pak naopak hustší.

K tomu patří i měrka na řetěz. Pečlivé měření vytahání řetězu ušetří starosti s možnými dalšími zbytečnými náklady na předčasnou výměnu kazety.

Celý článek o servisování kola v naprosto amatérském, domácím prostředí naleznete na: https://www.mtbiker.sk/clanky/123679/jak-na-servis-kola-vdomacim-prostredi-zvladnu-to-sam.html

Najdete zde další mnou doporučené minimální nářadí a také tipy na důkladné mazání a mytí vašeho kola.

Kategorie: Servis

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *