Na kolo se vždy najde čas

Publikoval René Šaffa v

Existují situace, kdy si říkáme, že nemám prostě na to kolo čas. Musím vypravit děti do školy, musím jít do města na nákup, musím jít na úřad zařídit tohle nebo támhleto.Nevyužívání našeho kola dost často končí jeho prodejem. V lepším případě se na něj nějakou tu dobu práší v garáži. No a to je obrovská škoda, neboť na kolo se vždy nějaká ta chvilka najde.

Nouzový stav, koronadoba

„No, tak to už vůbec nedávám. Kolo, a jako kdy? Mám malé děti, školy jsou uzavřené. Čas na kolo a už vůbec čas jen pro mě, to nepřichází v úvahu! Jsem rád, že stihnu jít nakoupit, něco navařit, pak se věnovat dětem.“

Kolotoč povinností stále a stále se opakující. Máte už frustraci z toho, že se prostě nedaří a doba nepřeje. Co v takovémto případě dělat? Obzvláště, když kolo milujete? A Co když máte partnera, který tomu nerozumí? „Proč pořád to Tvoje kolo, zase budeš pryč, a co já a ostatní povinnosti?“ Kdo si takovým obdobím neprošel, jako by snad neexistoval. Možná nejsme vrcholoví olympionici, kteří jsou s tréninkem mimochodem poněkud jinde. Ale sportovní cyklisté, kteří kolo milují a stačí jim tak málo jako několik hodin na kole týdně, prostě takříkajíc: „hlavně točit nohama“! Vidět probíhající přírodu a ubíhající zážitky. Stačí několik málo okamžiků, několik málo vyplavených endorfinů a život je hned o dost hezčí a klidnější.

Domácí výuka

Máte, stejně jako já, děti školou povinné, jež potřebují stálou kontrolu a dohled nad učivem? Co s tím? Prostě se na kolo jako nedostanu? Ani já nemám čas pro sebe? Obdivuji lidi, kteří dovedou využít jakoukoli skulinu v čase a využít vše ze všeho.

Stát se může kdykoli a cokoli, to nás nesmí překvapit a prakticky s tím vlastně musíme počítat. Ale člověk je tvor vynalézavý a přizpůsobivý, takže…? No jednoduché řešení je prakticky před námi. Děti obyčejně chodí do školy na osmou hodinu ranní. Tedy jim doma v době domácí výuky připravíme budíček o něco shovívavější, řekněme na půl až osmou hodinu (v tuhle domu už jsem zpátky doma). To se pak přímo nabízí dát si osobně budíček na pátou hodinu ráno! Jasně, v klidu si dáte kávičku a nějakou tu snídani. Osobně mám rád sypané müsli s medem, teplým mlékem a sušeným ovocem.

Jdu na to

Budík mi zvoní v 05:00 hod., vystřelím z postele, umyji se, posnídám… S odbitím šesté hodiny ranní oblékám cyklo dres a smažím do dílny pro kolo. Mám cca hodinku a půl pro sebe… ANO – pro SEBE! Jen já a kolo… Beru za pedály, spouštím play na Garminu a jeduuu. Za hodinku a půl, tedy cca, se dá objet nějaký oblíbený okruh nebo něco tréninkového. Volím trénink na intervalech. Věřím, že intervalový okruh, nebo trať máte jistě každý nedaleko od místa bydliště. Prakticky se takto dá nastavit jakákoli trasa. S kopcem, bez kopce…

Řekněme, že třeba jako já bydlíte ve městě a na skoro úplné placce, co převýšení se týče. Pomocí nějakých záchytných bodů je snadné si vytvořit lehčí okruh. Pokud je na intervaly (v případě, že chceme trénovat), stačí něco ve vzdálenosti řádově několika kilometrů a jezdit okruhy. Přičemž si jednu část jedeme na výkon a vysoké tepy a druhou část okruhu volněji na vytočení nohou. V případě, že máte na obzoru sebemenší kopec, zařaďte ho tam.

Nezávodím, jezdím pro radost

„Miluji kolo a jízdu na něm a taky to tak zůstane“ – říkáte si mnozí… „Chci mít radost z jízdy a z toho, že mám pohyb na vzduchu.“ Možná snad není nic jednoduššího, než otevřít mapový server a naplánovat si cca 20-30kilometrový okruh v místě bydliště tak, abyste se vešli do ušetřeného časového okna. Ideálně kolem nějakého jezera, skrz lesní porost, okolo rybníku, řeky. Můžete jet na pohodu, lehce svižněji, nebo s nějakým kamarádem a při tom skvěle pokecat.

„Nestíhám projížďky, musím do obchodu pro snídani a pro pečivo“, atd., atd. Okey, tak zajeďte do sámošky na kole. Kapku si protáhněte jízdu tak abyste ukojili svou potřebu sedět na tom kole. Je to tak jednoduché, a jak bylo nejednou řečeno – Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Čas pro sebe je důležitý

Doba, kterou můžeme věnovat jen sami sobě, je velice důležitá. Někteří mohou být „single“, jiní se závazky. Někteří mohou chodit do práce na směny, jiní mají každodenní stálou pracovní dobu. Avšak tu část doby, kterou si vyčleníme pro sebe, nepodceňujme. Stejně jako někdy musím jíst, spát či pracovat, musím se věnovat i sobě.

Hodit všechno za hlavu

Už jen to, že toho může být na kohokoli hodně a má potom hlavu plnou povinností, od kterých se nedá utéct, provětrání hlavy patřičně uleví. Na chvíli vypustíme každodenní starosti a užijeme si jen tu chvíli. Sednutí na kolo, ukotvení do pedálů, uchopení řídítek. Nechám kolo vést, vnímám pozitivní okolí a zhluboka dýchám…

Kategorie: Tipy a triky

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *