Začínáme se servisem: Lanka a bowdeny – i tyto drobnosti vyžadují péči

Publikoval René Šaffa v

Mít pěkný a kvalitní rám osazený parádní sadou je základ, který je vidět na první pohled. Co už ale tak viditelné není, jsou lanka a bowdeny. I proto je jejich význam často podceňován, a když jejich výběru a údržbě nevěnujete dostatečnou péči, dokážou vám vyjížďku pořádně znepříjemnit.

Tito „neviditelní dříči“ mají na starosti, aby vám na kole vše chodilo tak, jak má. Můžete mít sebelepší přehazovačku, ale když se vám dostanou nečistoty do bowdenu, bude si řetěz na kazetě dělat, co se mu zlíbí. Pojďme se podrobněji podívat na to, jak s bowdeny správně zacházet a jaké možnosti máme při jejich pořizování vůbec na výběr.

Bovden, bowden, kabel?

Co je to vlastě bowden, resp. Bowdenův kabel? Je to speciální druh kabelu, který umožňuje přenos mechanické síly a energie. Vynalezl jej Frank Bowden (uváděn je také Ernest Monnington Bowden). Kabel se skládá z vnějšího pružného obalu, ocelové výztuhy a teflonové trubičky, uvnitř nichž se pohybuje pevné jádro – lanko.

Existuje i dražší varianta bowdenu od výrobce Alligator s označením UltraLight, v jejímž případě jsou namísto kovové výztuhy použita podélně vypnutá skelná vlákna. Jak již napovídá název označení, jedná se o bowden, který je až o 60 % lehčí než klasický s výztuhou ocelovou. Jinde je ale samozřejmě i cena. Zatímco za metr klasického bowdenu při hmotnosti 35 – 55 g na metr zaplatíme cca 30 – 50 Kč, za UltraLight vážící 24 g na metr už dáme cca 140 korun. Hmotnosti bowdenů s ocelovou výztuhou se liší také podle výrobce (Shimano, Jagwire, Force, …). Obyčejně platí, že levnější varianta je zpravidla tou těžší, nicméně je otázkou, jestli jste „gramaři“ se vším všudy.

Jaké vybrat?

Existují dva základní druhy bowdenů, které se liší šířkou. Vyrábí se bowden brzdový (pro lankové brzdy) v průměru šíře 5 mm a řadicí v šíři 4 mm. K příslušnému nezapomeneme i odpovídající koncovku. Koupit bowden je možné v libovolné délce a prodejci ho účtují zpravidla po metrech. Na jedno kolo spotřebujeme asi 2 – 4 metry bowdenu, a to v závislosti osazení přesmykače či teleskopické sedlovky na kole, případně již méně vídané dělené kabeláži.

Jak dopadlo celkové zhodnocení práce s bowdeny je rozebráno jako obyčejně zde.

Kategorie: Servis

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *